Jak wyglądają wybory gdy jest tylko jeden kandydat na burmistrza? Odpowiedź na to pytanie dla wielu mieszkańców nie jest taka oczywista. Znaczna część wyborców jest przekonana, że skoro zarejestrowano tylko jednego kandydata na szefa gminy, to „nie warto iść na wybory” bo wszystko jest jasne. Otóż nie! Tylko od głosowania mieszkańców zależy czy ten jeden kandydat zostanie burmistrzem.

W dniu dzisiejszym (3.10.2018r.) została podjęta uchwała Miejskiej Komisji Wyborczej w Nowej Dębie „o przeprowadzeniu głosowania tylko na jednego kandydata na Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba”. Tym jedynym kandydatem jest urzędujący burmistrz Wiesław Ordon.

Jak zatem będzie wyglądało głosowanie?

Każdy z mieszkańców uprawnionych do głosowania otrzyma kartę wyborczą na, której będzie napisane imię i nazwisko kandydata, oraz nazwa komitetu wyborczego z jakiego startuje. Na tej samej karcie będą do wyboru dwa pola: TAK i NIE. Jeżeli większość mieszkańców postawi znak „X” w polu NIE, wówczas Wiesław Ordon nie będzie już burmistrzem. Jeżeli zaś większość głosujących postawi znak „X” w polu TAK, wówczas Wiesław Ordon zostanie burmistrzem na kolejną, tym razem 5-letnią kadencję.

Co się stanie gdy większość zagłosuje na NIE?
Czy Nowa Dęba zostanie bez burmistrza?

 Zgodnie z przepisami prawa, jeżeli większość mieszkańców zagłosuje na NIE, wówczas nowego burmistrza wybierze Rada Miejska, której skład wyłonicie Państwo w wyborach jakie odbędą się 21 października 2018 roku.

Podsumowując: Nie jest więc tak jak wielu mieszkańców błędnie sądzi, że nie ma po co iść na głosowanie bo nie ma wyboru. Wybór jest i zależy od Państwa: zarówno zwolenników jak i przeciwników obecnego burmistrza. Ponadto wybory samorządowe to nie tylko wybór wójta, ale również radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Dlatego 21 października udajmy się na głosowanie, aby spełnić swój patriotyczny obowiązek.

/info

 

 

 

63 KOMENTARZE

 1. Miasto powinno glosowac na NIE, czas pozegnac Ordona, ale gdyby wies go zainstalowala to Radni wybrani z PIS-u beda mogli go skutecznie kontrolowac tak wiec GLOSUJEMY NA PIS

  • Co do głosowania na NIE masz rację. Druga część wypowiedzi to totalna bzdura. Z PiS startuje pani Mroczek Maria. Następnego dnia po wyborach będzie grzecznie słuchała Wiesława Ordona. Podobnie jak inna kandydatka PiS pani Tłusta. W Tarnowskiej Woli jest Konrad Konefał. Fajny chłopak. Ale jak na zebraniu wiejskim cała wieś na niego skoczy, że fika do Ordona to mu się fikania odechce i będzie słuchał Wieśka. Owszem na liście PiSu są charakterni ludzie, ale nie wszyscy. Dlatego trzeba głosować na konkretną osobę, która ma jaja i charakter a nie na partię. Bo tak jak mówię. Maryśka idzie z PiSu ale dla Ordona bez znaczenia czy wygra w tym okręgu Tomek Gazda czy Maryśka bo i jedno i drugie będzie głosowało zgodnie z jego wolą.

  • Brawo, brawo za mądre wyjasnienie i znajomość nd realiów. Tak będzie, jak napisano w poście. Układy. Nie widzę silnych osobowości wśród kandydatów, mądrych, a przede wszystkim nieprzekupnych. Pani M..mówi ze jest b samotna i dlatego startuje, jest argument?

  • Wchodzę na stronę urzędu a tam notatka:
   ORDON Wiesław Kazimierz, lat 55, wykształcenie wyższe, nie należy do partii politycznej,
   zam. Tarnowska Wola,
   zgłoszony przez KWW WASZ SAMORZĄD,
   popierany przez: Prawo i Sprawiedliwość

   Aha. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Oto link żeby nie było że ściemniam: http://www.nowadeba.pl/bip/samorzad-gminny/wybory/wybory-samorzadowe-2018/art,6388,obwieszczenie-mkw-w-nowej-debie-z-dnia-3-pazdziernika-2018-r-.html

  • Chciałbym podziękować temu agitatorowi z PiS bo dzięki niemu temat o tym dlaczego powinniśmy powiedzieć Wiesławowi Ordonowi NIE, został rozmyty, a kandydaci na radnych się tną w komentarzach między sobą. W imieniu swoim oraz mojego pryncypała składam agitatorowi ogromne podziękowania gdyż sieczka do jakiej doprowadził zwiększa nam liczbę głosów na TAK. Jeszcze raz dziękuję za rozmycie tematu swoją tempą, partyjną agitacją i proszę o więcej. Szacunek!

  • Każdy choć troszkę jest temacie nowodębskiej polityki to dobrze wie że to była zagrywka ordona żeby wykoleić kontrkandydata tak mi sie wydaje. jeśli nie to prosze mnie poprawić z tego co wiem to Pis z ND nie poparł Ordona tylko i Wacka Wróbla. Ordon poprzez Układy z posłem i innymi decydentami u góry wykoleili Wacława i poparli ordona wbrew strukturom z Nowej Deby . Ordon Jakby miał chociaż trochę Honoru to by się nie zgodził na takie coś i nie zagrał poniżej pasa. tym bardzie że jeszcze nie tak dawno popierał Mirosława Plute z Platformy i wychwalał go wniebogłosy . I robienie wielkiej Otoczki że to talki czy owaki Pis zły to tylko walka polityczna w 90 % ludzi komentujących którzy kandydują i chcą sobie poprzez portal coś zapunktować. akurat ja nie kandyduje ale kibicuje Pisowi do Powiatu abyśmy mieli w końcu Starostę z Nowej Dęby , i do Gminy bo jnie widze akurat nikogo interesującego wśród innych – przerwać od wielu lat dominacje oraz rządy oronowych radnych . Głosuję Oczywiście na NIE dla Ordona

  • Kto będzie tym starostą z Nowej Dęby? Pan Gruszka? Pan Puzio? Czy Pan Sudoł? Serio pytam. Do powiatu też głosuję na PiS. Do gminy akurat w swoim okręgu mam innego kandydata, bezpartyjnego i nie od burmistrza. Oczywiście głosuje na NIE dla Ordona. Niech nowa rada wybierze nowego burmistrza. Chociażby za to że Ordon gra nie czysto i blokuje konkurencję. Za takie coś jest u mnie spalony.

   P. S. Mirek Leszkowski ma rację. Temat który miał tłumaczyć dlaczego głosować na nie stał się polem bitwy. Nie może się opozycja zjednoczyć chociaż na chwilę w tym jednym celu? Niech Ordon odpadnie, później się naparzajcie. Ordon jest silny waszą słabością. Podziałami jakie wprowadzacie między sobą.

  • Czy starosta musi być wybrany radny? Oczywiście ze nie! takze spokojna twoja rozczochrana

  • Bylo kolego startowac jako ta mocna osobowość a nie żale na forum wylewać.

  • Pis go będzie skutecznie kontrolował buhahaha, ale się uśmiałam. Przecież to PIS go zaproponował, tylko nie ten Dębski a Kolbuszowski. Ordon niby nie partyjny a z Pisu. Ale jaja.

  • Co to za PiS kandydat p. ZIelinski ostatnio startował z PO teraz z PiS poglądy raczej tak szybko się nie zmieniają i tak jest z innymi kandydatami identyfikującymi się z PiS. Jedno jest pewne smak KORYTA jest ten sam.

 2. Głosuję na NIE bo mam już dość. Dobrze, że ten artykuł się pokazał bo naprawdę ludzie nie mają pojęcia, że mogą coś zmienić. Mówią, że jak tylko Ordon startuje, to już wygrał. Trzeba ludzi uświadamiać, że mają wybór, że mogą coś zmienić. Przypominam o braku parkingów na Mickiewicza!!!

 3. Jestem oburzony tym artykułem. Po co ludziom tłumaczyć i wyjaśniać? Kto ma interes w tym, żeby głosowali mądrze i świadomie? Mi się takie coś nie podoba. Jest jak jest, i jest nam dobrze. Po co to ruszać? Zepsuliście mnie smak porannej kawy.

 4. Jak zobaczyłam kto teraz startuje z PIS w Dębuni a wcześniej każdy wie co mówili te ludzie to aż mie kapcie w asfalt wbiło…ile tych PISwoców sie narobilo … ciekawe z jakiej partii wystartują za 4 lata 🙂

  • Tak robi tylko radny Wolosz. Nie lojalny i poazerny Pan. Popatrzcie na jego plakaty i banery. Samo mówi za siebie….

  • Widać strach w waszych oczach oj widać . pogadamy po wyborach drodzy komentatorzy

  • kidyś najgorsi byli ordonowe chłopoki ! teraz sobie koledzy wzieliście na cel Pis. czy coś wam złego zrobił ten pis ?? w Nowej Dębie ? strach przed utratą władzy!! strach przecięciem układów Nowo Dębskich!!

  • Maria Mroczek i Romek Puzio. Ten duet jak brzytwa przetnie wszystkie układy. Heehehe. Niczym lodołamacz skruszą Dębski beton. Bądźmy poważni.
   Oczywiście trzeba głosować na nie. A radnych sobie ludzie dobiorą wedle preferencji w okręgu.

  • Prawda, ale przeraża fakt, że nie ma wartościowych ludzi (bądź są nieliczni) chętnych do startu w wyborach. Ja osobiście w swoim okręgu mam gigantyczny problem i najchętniej nie oddałabym na nikogo głosu :/

 5. A ja mam w nosie PiSy, Platformy itd. Mam dość tego co widzę w sejmie. Nie chcę partyjnego cyrku w gminie. Dlatego do rady miasta wybieram kandydatów niezależnych i bezpartyjnych. Głosuję na człowieka, a nie na partię.

  • Soryyy ale jaki cyrk skoro wygrają ludzie z PISu który popiera Ordona ?? Przecież tak wynika z tego co zamieścił „Dramat”…to o co kaman ? co niby najpierw go popierają a później będą się naparzać ?

 6. Czas na zmiany Ordonie wykopales rowy ludziom nawet kasy za pole nie oddales na pewno nie będę głosował na tego wrzoda

 7. Jak to jest, że p.Ordon na każdym plakacie ma jak byk, że jest popierany przez PiS??? Dodatkowo wychodzi, że gra PRZECIWKO ,,partyjnym kolegom” wystawiając swoich ludzi??? Dla mnie ktoś tu kłamie albo robi politykę. Czy PiS jest głupi godząc się na taki układ czy faktycznie liczą się układy i klepanie po pleckach tak jak było do tej pory??? Nie ważne z kim i jak byle tylko był to był ja? Wiem, że w polityce gorzej niż na wojnie i nie ma kolegów, nie ma sympatii ale żeby nie mieć honoru??? Gdzie ludzka godność i poszanowanie wyborców??? Czy wciąż chodzi tylko i wyłącznie o uczciwych wykonawców i rzetelnych inspektorów budowlanych czy o dobro tego Miasta i Gminy??? Dla mnie ten cały cyrk śmierdzi, tym bardziej, że PiS z naszego miasta burmistrza nie popiera. Proszę mi napisać jasno. Popiera czy nie. Czy to wszystko jak ukryte pod śniegiem psie kupy wyjdą dopiero na wiosnę (czyt. PO wyborach) i dalej będziemy babrać się w tzw gównie niespełnionych burmistrzowych obietnic wyborczych???

  • Dzisiaj o godzinie 17-tej dowiemy sie czy Nowodebski PIS popiera Ordona, co do biografi mi na plakacie brakuje zdania ze Pan Ordon jest przyjazny LUDZIOM

  • Należy bardziej zadać pytanie czy ordon popiera kandydatów Pis do Gmin i Powiatu i będziemy mieć na wszystko odpowiedź. skoro Pis popiera ordona to chyba on powinien popierać Pis czy nie tak??

  • To jak to jest jeszcze nie tak dawno ordon popierał posła Plutę jak był Pluta posłem , teraz popiera Pis i chmielowca i jeszcze popiera wasz samorząd to jest taki Popieracz – fajnie nawet brzmi Wiesław kazimierz ordon -burmistrz Popieracz 🙂

  • Skoro popiera go PiS to dlaczego nie startuje z tej partii i dlaczego wystawia swoich niezależnych kandydatow na przekór PiSowi? Czy to chodzi tylko o lansowanie się na PiSowskiej partii, mocno popularnej na podkarpaciu i dalsze robienie swojej polityki czy jak??? Te kilkadziesiąt głosów za samo poparcie PiS pewnie wpadnie u starszych osób ale czy to jest uczciwa zagrywka? A może chodziło tylko o zablokowanie p.Wróbla, który nie jest już zagrożeniem? Głosuję na NIE.

  • Podsumowując
   Skoro zagłosują ludzie na nie
   i nie zostanie wybrany

   To i tak jego rada może go wybrać i pokazac gdzie ma wyborców ….

  • Nowa rada miasta go nie wybierze. A żeby mieć pewność to głosuj na radnych którzy nie startują z komitetu Orodna

  • jesli większość zagłosuje na NIE to rada go juz nie może wybrać . musi byc inny kandydat 🙂

  • Glosuje na NIE, do Rady glosuje na Grzede ten przynajmniej cos dla ludzi buduje

 8. Checa, PIS nie popiera kandydata z PIS, natomiast popiera kandydata nie z PIS, a Kandydat popierany przez PIS nie popiera kandydatow na Radnych z PIS

  • takie zawiłości wytłumaczyć możę tylko on radny wołosz ten bezrobotny ale najbogatszy człowiek żyjący z migania się od zajęć

 9. Mialem sen, drugi sen, snilo mi sie ze Ordon juz nie 6329 glosow dostanie na NIE, ajuz 7224 glosow na NIE, strach pomyslec ze za dwa tygodnie moze byc juz okola 8 tys.

 10. Pan zastępca Burmistrza przed wyborami sam sobie zaserwował kiłbasę wyborczą w postaci asfaltowej drogi do swojego domu. Piękne to jest przed samymi wyborami.

 11. My zwolennicy Platformy serdecznie dziekujemy Zarzadowi Wojewodzkiemu PIS za poparcie nam tak drogiego Pana Ordona w walce aby bylo tak jak bylo, Oczekujemy ze Pan Ordon za rok Poprze naszego kandydata do Sejmu aby bylo tak jak bylo, Brawo Rzeszow za bezcenne wsparcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here