– Trzeba odkrywać nowe przestrzenie ewangelizacyjne, aby zmieniać ten świat, a nie tylko obserwować, jak świat się zmienia – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas uroczystości parafialnej w Tarnowskiej Woli.
Bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył uroczystościom związanym z rocznicą 90-lecia poświęcenia kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowskiej Woli. Przy tej okazji Biskup Ordynariusz udzielił również sakramentu bierzmowania. Eucharystię koncelebrowali kapłani z dekanatu, księża rodacy oraz duszpasterze, którzy posługiwali w Tarnowskiej Woli. Bp Nitkiewicz mówił w homilii, że pomimo zbawczej ofiary Chrystusa na krzyżu i Jego zwycięstwa nam mocami ciemności, człowiek ulega wpływom szatana i nierzadko wybiera zło. Jednym ratunkiem jest w tej sytuacji zacieśnienie relacji z Chrystusem. Parafia stwarza ku temu najlepsze warunki. Biskup zachęcił wiernych do odkrywanie tej prawdy przez poznawanie historii wspólnoty parafialnej oraz angażowanie się w jej życie. Nawiązując do komunikatu z ostatniego posiedzenia plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił uwagę na potrzebę ustanowienia w Tarnowskiej Woli nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., którzy będą pomagali księżom w zanoszeniu Eucharystii chorym.
– Niech 90. rocznica poświęcenia kościoła parafialnego pomoże wam zbliżyć się jeszcze bardziej do Pana Jezusa i do siebie, pokochać Kościół i zanurzyć się w jego zbawczej rzeczywistości. Trzeba odkrywać nowe przestrzenie ewangelizacyjne, aby zmieniać ten świat, a nie tylko obserwować jak świat się zmienia, wciągając nas w swoje tryby – mówił biskup.
Zwieńczeniem uroczystości była adoracja Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oraz procesja eucharystyczna wokół świątyni.
Parafia Tarnowska Wola powstała z dwóch części. Jedną część odłączono od Miechocina, a drugą część z Majdanu Królewskiego. Na terenie parafii stała mała kaplica w Rozalinie, wybudowana przez hrabiego Tarnowskiego w 1913 r. W 1919 r. powzięto zamiar budowy kościoła, ale wojna przeszkodziła tym zamiarom. W 1922 r. powstał komitet, a hrabia tarnowski ofiarował parcelę na zamianę z Rozmusem Józefem. Parafia Majdan Królewski przekazała część cegły, Miechocin beneficjum i las. Pierwszym duszpasterzem był ks. Ignacy Kąkolewski od 1925 r. W 1925 r. bp J. Fischer poświęcił kamień węgielny. Budowę zakończono w 1928 r. Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa uroczyście poświęcił bp A. Nowak dnia 21 czerwca 1928 r. Kolejno duszpasterzował ks. Kędzierski, który nagle zmarł, a po nim byli: ks. Roman Chimiak, następnie zmarły w opinii świętości ks. Tadeusz Owsiak, dalej ks. Antoni Sanecki, a obecnie ks. Piotr Palacz.
Źródło: Diecezjasandomierska.pl